KÖPÜK YOĞUNLUKLARI NEDİR ?

 

Sprey poliüretan köpük ısı yalıtım uygulamasında herkesin merak ettiği ve araştırdığı fakat cevap bulamadığı  , cevap bulsa da akıl karıştıran cevaplar almaktadır. Yazımızda köpük yoğunlukları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 

Sprey poliüretan köpük ısı yalıtımı 10 yoğunluktan başlayan ve 40 yoğunluğa kadar üretilen üründür. Yoğunluklar , yapılan uygulamanın ısı yalıtımında sağladığı performansı gösterir. Yoğunluğu düşen köpüğün sağladığı ısı yalıtım değeri düşük olur , yoğunluğu yüksek köpüğün sağladığı ısı yalıtımı değeri artar.

10 yoğunluk köpük 

10 yoğunluk köpük en düşük yoğunluğa sahip köpüktür. Ses yalıtımı ve dolgu işlemlerinde kullanılması için üretilmiştir. Isı yalıtımına sağladığı değer %30 dur. Bu oran strafor gibi yapıştırma ile yapılan yalıtım levhalarına eş değer orandır. Yoğunluğu düşük olduğundan çok az sarfiyat ile büyük oranda şişme sağlanır. Örneğin 1 kg 10 yoğunluk köpük ile 5 cm kadar şişme sağlanıyor.Uygulandığında sünger gibi yumuşak olur. Zaten ses yalıtımında sünger kullanılmıyor mu ? 🙂  

Malesef ülkemizde bu köpüğü ısı yalıtımı olarak kullanan meslektaşlarımız var. Çok az sarfiyat ile çok şiştiği için göz boyamadan ibaret olan bu köpük türünün m2 fiyatı 20 tl ile 22 tl arası değişmektedir.

20 yoğunluk köpük

20 yoğunluk köpükler hemen hemen 10 yoğunluk köpüklerle aynı oranda diyebiliriz. Tek farkları yumuşaktan biraz daha  sert olmasıdır. Sağladığı ısı yalıtım oranı %50 civarındadır. 

30 yoğunluk köpük

30 yoğunluk köpük firmamızın uyguladığı ve tavsiye ettiği köpüktür. Yukarıda bahsettiğimiz köpük yoğunluklarına oran ile en iyisidir. Uygulandıktan sonra kuruduğu zaman sertleşir sünger gibi yumuşak olmaz. Dokunduğunuzda parmak ile delemeyeceğiniz kıvamda sertliği vardır. Çabuk şişmeyen ve kat kat uygulanarak 3 cm kalınlığında uygulaması yapılır. 30 yoğunluk köpükte 3 cm kalınlığa ulaşmak için metre kare de 1.700 gram sarfiyat uygulanır. Sağladığı ısı yalıtım oranı %80 dir. Bu oran bireyin ve binanın ısı yalıtım sorununa yeterlidir. Kalınlık oranı artarsa 80 lik oranı %100 lere çekebilirsiniz. 

40 yoğunluk köpük

40 yoğunluk köpük , köpük yoğunlukları arasında en yüksek olanıdır. Bu köpüğün kullanım alanları üzerine ağır yük gelecek alanlardır örneğin beton altı uygulamalarda tercih edilmektedir. Diğer yoğunluklara göre fiyatı en pahalı olan yoğunluktur. Yoğunluğu en yüksek olduğu için şişme oranı çok düşüktür. 3 cm kalınlığa ulaşmak için metre kareye atılan kilogram 2.5 kg ile 3 kg arası değişmektedir. Fiyatının pahalı olmasından dolayı en az uygulanan köpük oranıdır.

Yazımız da köpük yoğunluklarından bahsettik , yazımızda ki amacımız köpük yoğunluklarını kötülemek değil , her köpük yoğunluğunun farklı amaca göre üretildiğini anlatmaktır. Günümüzde ses yalıtımı için kullanılan köpüklerin ısı yalıtımı için uygulandığını görmekteyiz.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.