KÖPÜK İZOLASYON

Isı yalıtımı binaların en gereksinimi olan uygulamadır. Bir çok ısı izolasyon uygulaması vardır , strafor , taş yünü , bor ve poliüretan köpük gibi. Peki en iyisi hangisidir ? Özellikleri nelerdir ?

Strafor ısı izolasyonun ısı yalıtım konusunda özelliği %35 gibi düşük oranlı ısı izolasyon sağlamasıdır. Bu oran binalarda ısı yalıtım konusunda oldukça düşük bir orandır. Sebebi ise strafor köpüğünün ek yerlerinin olması ve yoğunluğunun düşük olmasıdır. Kolay alev alır ve alevbaşladığı yerden hızla diğer bölgelere yayılır. Ek yerinin fazla olması sebebiyle izolasyon konusunda düşük seviyelerdedir ve eskide kalmış bir uygulamadır.

Taş yünü ise strafor gibi hemen hemen aynı oranlarda ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu uygulamada ek yerinin olmasından düşük seviyelerde ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bir diğer olumsuz yönü ise ömrünü tamamladığında böceklenme yapması ve rutubete neden olmasıdır. Çünkü ömrü olan bir malzemedir.Ömrünü doldurduğunda böceklenme yapar ve nemi emerek rutubete neden olur.Kolay alev alan bir uygulama değildir.

Bor ısı yalıtım ise , bir çok katkıdan elde edilen bir uygulamadır. 2017 yılında ortaya çıkmaya başlamış bir uygulamadır. Suya maruz kaldığında çözülebilen bir maddedir. Isı yalıtım konusunda ne tür bir oran sağladığı bilinmemektedir. Yanmazlık konusunda ise yanmaz bir üründür.

Sprey poliüretan köpük uygulaması , ülkemizde yıllardır kullanılan ve güvenilir bir uygulamadır. Ek yersiz sprey halinde uygulaması sayesinde ısıya ve soğuk akıma geçit verecek bir noktası olmaz. Her bölgeye yapışır. Suya maruz kaldığında çözülmez fakat açık alanlara uygulandığında yağmur suyundan korumak için üzerine su yalıtımı yapılması gerekmektedir. Yoğun suya maruz kaldığında suyu emer ve iş görmez hale gelir. Alev yürütmez özelliği mevcuttur. Saniyeler içerisinde şişmeye ve kurumaya başlar. Uygulama süresi kısa ve pratiktir. Köpük kalınlığı arttıkça ısı izolasyon uygulaması %100 oranlarına kadar ilerler. En iyi ısı izolasyon uygulamasıdır. Herkes tarafından uygulaması istenen güvenilir uygulamadır. Ömürlük olarak kalıcı bir uygulamadır böceklenme kesinlikle yapmaz.  İleride daire sahiplerinin ısı yalıtımı konusunda sıkıntı çekmemesi için biz sprey poliüretan köpük uygulaması tavsiye ediyoruz. Fiyat olarak diğer köpüklere göre pahalı uygulama olabilir fakat sağladığı ısı yalıtım oranı ile ettiğiniz masrafa değer bir uygulamadır.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.